Кам’янсько-Дніпровський міський історико-археологічний музей
Буквально ще якихось 60-70 років тому історичні реліквії тисячолітньої давності можна було знайти у себе на ділянці. Саме так почав збирати першу експозицію музею Інокентій Петрович Грязнов. Значну частину свого життя він присвятив археології, збирання старовинних предметів матеріальної культури, побуту і, зокрема, свідоцтва проживання на нашій території скіфів. І коли в 50-ті роки для розкопок скіфських курганів у район на чолі великої експедиції приїхав член-кореспондент Академії наук СРСР Борис Николайович Граков, він здивувався тому, що вдалося зробити Інокентію Петровичу. Надалі Граков у своїй об’емній монограмній роботі за підсумками експедиції неодноразово посилався на знахідки Грязнова. Реконструйований музей прийняв перших відвідувачів 1963 році.
Все робилося на громадських засадах. Методичну допомогу надавали працівники обласного краєзнавчого музею. За їх рекомендаціями, художники Бердянської філії Запорізького художньо – виробничого комбінату оформляли експозицію. У перший же день музей відвідало кілька сотень людей.
Раритетним є сама будівля музею. У центрі старого парку, де він розташований, до Великої Жовтневої революції 1917 року стояла церква, а поруч з нею сторожка. В різний час в сторожці розміщувалися бібліотека, столярна і взуттєва майстерні. У роки Другої світової війни тут квартирувала навіть поліцейська управа. А в 60-х роках в будівлі влаштувався його нинішній власник - музей. Колишній музей тулився в одній єдиній кімнаті. У нинішньому – п'ять залів.
У 1968 році музей отримав звання "народного". Після реекспозиції в 1980 році музей став історико-археологічним. Звання "державного" отримав в 1986 році, в цей же час музею було присвоєно ім'я його творця.
Від музею, заснованого В.П. Грязновим, дісталося 813 експонатів. У нинішньому ж їх понад 40 тисяч, 8 тисяч з яких належать до основного фонду.
Наразі в Кам'янскьо-Дніпровському історико-археологічному музеї експонуються сотні дивовижних предметів, що належали до багатьох культур, які жили тисячоліттями на нашій території.
Та родзинка колекції – унікальні скіфські вироби, що знайдені на території курганного могильника Мамай гора в 2019 році.
Археологи знайшли непограбоване поховання скіфського воїна, в супроводі якого був надзичайно цінний інвентар. Було встановлено прекрасну і дуже рідкісну сіроглиняну амфору. Уламки кістяних псаліїв і застібки для кінської вузди. Залізну бойову сокиру, бронзові та кістяні стріли, і окраса всього комплексу – скіфський короткий меч, акінак, із золотими обкладками, листами руків’я, перехрестям та ковпачком для вістря. Знайдені буси зі склопасти, підвіски з зубів благородного оленя, золота сережка та золота підвіска із крейдяною вставкою.
Окрім унікального інвентарю, цей комплекс має й додаткову наукову цінність, бо поглиблює час зародження скіфського могильника на Мамай-Горі до VI ст. до н.е. (абсолютна більшість досліджених пам’яток скіфської доби тут датуються IV-III ст. до н. е.)
Наразі в Кам'янсько-Дніпровському історико-археологічному музеї відкриті п'ять залів, де експонуються сотні дивовижних предметів.
Кам'янсько-Дніпровський історико-археологічний музей знаходиться за адресою:
м. Кам'янка-Дніпровська, вул. просп. 9 Травня, 1
телефон: (06138) 2-31-44